Koniec naboru Mój prąd

A&K Kubica Fotowoltaika

Uwaga !!!! Koniec drugiego naboru do wniosku „Mój prąd”

Koniec drugiego naboru do wniosku „Mój prąd”

W tym roku odbył się drugi nabór do dotacji mój prąd który miał się zakończyć 18 grudnia bieżącego roku. Niestety 6 grudnia zostało zakończone składanie wniosków o dotacje. Dotacja miała na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej po przez mikro instalacje fotowoltaiczną  na terenie Rzeczpospolitej Polski. Niewątpliwie skarb państwa dysponował budżetem 1 100 000 000 zł który był przeznaczany w kwotach 5000 zł do gospodarstw domowych. Po pierwsze dotacja miała za zadanie pokryć cześć kosztów mikro instalacji, po drugie dotacje były przyznawane do instalacji od 2 do 10 kW. W koszt inwestycji wliczają się panele, a także inwerter, okablowanie i usługa montażowa. Program ma za zadanie wspierać inne progray „Czyste Powietrze” które zakłada wymianę starych pieców, kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacje domów jednorodzinnych. Dlatego założeniem wspieranego programu jest  zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Kto tak naprawdę mógł skorzystać z programu mój prąd ?

Program miał obejmuje swym działaniem gospodarstwa domowe w których właściciele mogą dokonywać zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Związku z tym pieniądze z programu mogły dostać wyłącznie osoby fizyczne posiadające kompleksową umowę z dostawcą prądu.

Stało się to koniec naboru Mój prąd

Jak będzie wyglądał program „Mój Prąd” w przyszłym roku ?

        O powrocie programu w przyszłym roku, przedstawiciel rządu poinformował 27 października 2020 roku, podczas konferencji „Trendy Energetyczne”. Prawdopodobnie rząd ma na uwadze jak ogromnym znaczeniem dla budowania rynku fotowoltaicznego jest program „Mój Prąd”. Jak wynika z wypowiedzi wiceministra „Mój Prąd” stanowi istotne wsparcie nie tylko dla konsumentów ale, całej branży energii słonecznej. Cały program przyniósł ogromne rezultaty. Według danych z początku września 2020 z programu skorzystało ponad 131 tysięcy Polaków. Godne uwagi jest to że, łączna moc instalacji fotowoltaicznej powstałej przy udziale środków z programu wyniosła

730 MW oznacza to ok. 730 GWh przyjaznej środowisku, czystej energii rocznie.

 

Skąd pomysł na decyzje ponowienia programu w roku 2021

       Wiceminister ogłosił na konferencji, że program mój prąd zostanie rozszerzony o kolejne ekorozwiązania.

przy domowe ładowarki do samochodów elektrycznych, które mogą stać się impulsem do rozwoju elektro mobilności w Polsce. Od paru lat rozwija się technologia samochodów elektrycznych w naszym kraju które w staja się bardziej popularne. Dealerzy samochodowi takich marek jak opel, skoda, bmw decydują się na wprowadzenie pojazdów elektrycznych co za tym idzie samochody tego typu trzeba ładować.

Producenci marek wprowadzają innowacyjne ładowarki tak zwane szybkiego ładowania o dużej mocy od 9,6 kW do 50 kW. Jest to rozwiązanie dobre lecz największym problemem jest duży pobór punktowy ładowarki. Godne uwagi jest to że może wpłynąć negatywnie na złożycie prądu oraz wydajności instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim czekamy dalej na ładowarki niskiego poboru punktowego.

pompy ciepła które mogą się stać zieloną alternatywą dla popularnych kotłów na paliwo stałe.

Najważniejszym pytaniem na które trzeba odpowiedzieć to co to jest pompa ciepła? Pompa ciepła jest nisko temperaturowym urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energie cieplną, która jest zawarta w ziemi, wodzie i powietrzu.

Za nami koniec naboru Mój prąd

Pompy ciepła dzielimy na cztery rodzaje

 

*pompy ciepła solanka- woda– tzw. (pompa ciepła głębinowa) Jest to prawdopodobnie najbardziej efektywne rozwiązanie. To rozwiązanie charakteryzuje się pozyskiwaniem energii słonecznej, która jest skumulowana w ziemi.  W tym systemie stosowane są dwa rodzaje wymienników – poziome i pionowe. Kolektory, czyli wymienniki poziome to rury wykonane z tworzywa sztucznego o długości około 130 metrów, które są układane na głębokości 1,5 m. W zależności od zapotrzebowania na wodę w budynku ich ilość waha się od 4 do 10. Wymienniki pionowe to nic innego jak odwierty, które wykonuje się na głębokości do 1,5 m. Umieszczane są w nich sondy w kształcie litery “U”. Jeżeli jest to montaż w domu jednorodzinnym, to zazwyczaj stosuje się 2 lub 3 odwierty. W systemie pompy ciepła solanka – woda wykorzystuje się fakt, że temperatura ziemi na głębokości poniżej metra jest w miarę stała i wynosi w przybliżeniu 7,5 stopnia Celsjusza. Niewątpliwie jest to jedno z najlepszych rozwiązań.

*Pompy ciepła powietrze- woda– W tym modelu powietrze jest wykorzystywane jako zewnętrzne źródło energii. Jest to doskonałe rozwiązanie w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi maksymalnie – 5 stopni Celsjusza. Osiągnięcie temperatury 35 stopni Celsjusza w obiegu jest jak najbardziej możliwe i w dodatku efektywne. Ta efektywność gwałtownie spada, jeśli temperatura zacznie spadać poniżej wspomnianych pięciu stopni na minusie. W takiej sytuacji spada współczynnik COP (z angielskiego Coefficient of Performance). Jest to współczynnik wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Bezsprzecznie im COP jest większy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej.

*Pompa ciepła  woda-woda– Godne uwagi jest to że, woda jest zdecydowanie najważniejszym aspektem w tym obiegu. Jako dolne źródło wykorzystywane są podziemne cieki wodne. Woda z jednej studni zostaje pobrana i zrzucana do następnej, która powinna być oddalona minimalnie o 15 m w stronę cieku wodnego. Aby zastosować ten system, potrzebna nam jest odpowiednia wydajność podziemnych źródeł wody. Należy pamiętać, że przeciętna pompa o mocy 8 kW jest w stanie przepompować około 2 mwody w ciągu godziny. Żywotność pompy to około 30 lat. Dlatego trzeba wziąć to pod uwagę i zastanowić się, czy na przestrzeni tego czasu wydajność źródeł podziemnych może ulec zmianie. Dodatkowo, woda, która przepływa przez pompę jest nasycona minerałami, czyli jest zmineralizowana. Przede wszystkim taka woda powoduje szybsze korodowanie elementów obiegu pompy, z którymi ma styczność.

Instalacja centralnego ogrzewania- górne źródło– Pompy ciepła to urządzenia, których system najlepiej pracuje podczas, gdy czynnik w obiegu ma niską temperaturę. To zjawisko nazywamy pracą na niskim parametrze. Ze względu na niski parametr który jest przyjmowany do temperatury 35 stopni Celsjusza. Oczywiście, pompy ciepła mogą podgrzewać czynnik do wyższych temperatur, ale nie ma to większego sensu, ponieważ wskaźnik COP będzie wtedy spadał. Z tego też powodu najlepszymi kompanami do współpracy dla pomp ciepła jest ogrzewanie podłogowe, sufitowe i ścienne. Dlatego najczęstszym wyborem grzejników są takie, których temperatura wychodząca wynosi 70 stopni Celsjusza, a temperatura powrotna 50 stopni Celsjusza.

Co Dalej? Koniec naboru Mój prąd

lokalne magazyny energii, gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne systemów OZE

 Produkcja energii z odnawialnych źródeł zmienia się w zależności od pory dnia czy warunków atmosferycznych. W ciągu doby są okresy gdy energia produkowana jest z nadwyżką i takie, w których prąd nie jest produkowany wcale, wtedy korzystamy z wcześniej wprowadzonych do sieci nadwyżek. Najbardziej opłacalne jest wykorzystywanie energii na bieżąco, nie zawsze jest to jednak możliwe, wtedy nadprodukcja magazynowana jest bezsprzecznie w sieci.

Akumulatory pozwalają gromadzić i przechowywać nadwyżki bez strat, a także zapewniają niezależność energetyczną

Jeżeli rozważają Państwo montaż instalacji fotowoltaicznej w najbliższym czasie to zachęcamy do kontaktu.

Zapraszamy też na Nasz fanpage.
Oraz innych Naszych materiałów na stronie aikkubica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *