Pompy Ciepła

Pompy ciepła

Pompy ciepła

W naszej oferty pojawiły się pompy ciepła z takich firm jak LG, Wiessmann, Nibe, Vaillant, Silesiaterm.

Co to jest pompa ciepła ?

Pompa ciepła niskotemperaturowa to urządzenie grzewcze , które wykorzystuje energię cieplną. która z kolei leży zawarta w ziemi, wodzie i powietrzu. Pompy ciepła to takie duże skrzynki, która zazwyczaj nie zajmują więcej miejsca niż 2 m 2. W układzie zamkniętym pompy znajdują, w którym znajdują się elementy pompy. W środku tego układu znajdziemy krążący czynnik roboczy, który podlega ciągłym przemianom przemiany te następują ze stanu ciekłego na gazowy i na odwrót, co sprawia, że możliwy jest przepływ energii cieplnej z tzw.  “źródła dolnego” w stronę górnego.

Pompa ciepła występuje do podgrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła oddają również ciepło do ogrzania domów i budynków, w których pozostają zamontowane. Każda pompa dzieli się na źródło górne i dolne. Źródło górne to inaczej instalacja grzewcza. Dolne źródło może być różne lecz najczęściej jest to grunt, w głąb którego umieszczane są kolektory płaskie spiralne czy też sądy w g Takim źródłem jest także powietrze, woda (w tym ścieki).

W układzie zamkniętym pompy zachodzą przemiany fizyczne. W celu uruchomienia pompy należy dostarczyć do sprężarki niewielką ilość energii elektrycznej.

Pompy ciepła zasada działania

Pompa ciepła pracuje w obiegu zamkniętym. Każdy obieg posiada elementy, które są konieczne do omówienia, aby zrozumieć jak działa taka pompa.

Wymiennik ciepła czyli parownik – czynnik roboczy pod postacią mieszanki gazu i cieczy podlega procesowi odparowania. W ten oto sposób pojawia się odebrana energia ze źródła dolnego. W późniejszym etapie następuje zassanie para z niskim ciśnieniem, która trafia do sprężarki. Czynnik zassany podnosi swoją temperaturę oraz ciśnienie. Czynnik w postaci gazowej krąży w obiegu do momentu trafienia kolejnego elementu.

Wymiennik ciepła czyli skraplacz jest następnym elementem obiegu. Już gorący i sprężony czynnik dociera do wymiennika i oddaje całą swoją energię do górnego źródła, tym samym powodując skraplanie.

 

Ostatnim elementem obiegu jest  zawór rozprężny. To tutaj widnieje racjonowany czynnik, który trafia do parownika. Podczas tego procesu temperatura i ciśnienie czynnika znacznie się obniżają. Dzięki temu czynnik krąży nieprzerwanie po obiegu, gwarantując ciągłość pracy pompy.

Pompy ciepła - rodzaje

Wpisując w wyszukiwarkę “pompa ciepła jak działa” wyskoczy nam wiele opcji oraz rodzajów pomp. My natomiast opisze trzy, które istnieją najbardziej wykorzystywane.

Najczęściej stosowane pompy ciepła to typu solanka-woda. Stosowane są także rozwiązania powietrze-woda oraz woda-woda. Bardzo rzadko stosuje się pompy z tzw. bezpośrednim odparowaniem.

 

Wszystkie te rodzaje są takie same pod względem górnego obiegu, którym jest, najprościej mówiąc instalacja centralnego ogrzewania. Różnice znajdziemy jedynie u dolnego źródła. We wszystkich trzech rodzajach stosowana woda jako medium grzewcze, stąd wszędzie jednym członem nazwy cechuje się słowo “woda”.

Pompy ciepła solanka – woda

Jest to prawdopodobnie najbardziej efektywne rozwiązanie. To rozwiązanie charakteryzuje się pozyskiwaniem energii słonecznej, która ma miejsce skumulowana w ziemi. W tym systemie stosowane występują dwa rodzaje wymienników – poziome i pionowe. Kolektory, czyli wymienniki poziome to rury wykonane z tworzywa sztucznego o długości około 130 metrów. Które znajdują się układane na głębokości 1,5 m. W zależności od zapotrzebowania na wodę w budynku ich ilość waha się od 4 do 10. Wymienniki pionowe to nic innego jak odwierty, które wykonuje się na głębokości do 1,5 m. Umieszczane odbywa się za pomocą sondy w kształcie litery “U”. Jeżeli jest to montaż w domu jednorodzinnym, to zazwyczaj stosuje się 2 lub 3 odwierty. W systemie pompy ciepła solanka – woda wykorzystuje się fakt, że temperatura ziemi na głębokości poniżej metra jest w miarę stała.

Pompy ciepła powietrze – woda

W tym modelu powietrze wykorzystywane jako zewnętrzne źródło energii. Jest to doskonałe rozwiązanie w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi maksymalnie – 5 stopni Celsjusza. Osiągnięcie temperatury 35 stopni Celsjusza w obiegu jest jak najbardziej możliwe i w dodatku efektywne. Ta efektywność gwałtownie spada, jeśli temperatura zacznie spadać poniżej wspomnianych pięciu stopni na minusie. W takiej sytuacji spada czynnik COP, który mierzy ilość energii uzyskanej z dolnego źródła do energii elektryczne, która jest potrzebna do jej uzyskania. W efekcie końcowym pompa zaczyna grzać głównie prądem, więc koszty eksploatacyjne rosną wprost proporcjonalnie.

Pompy ciepła woda – woda

Woda jest zdecydowanie najważniejszym aspektem w tym obiegu. Jako dolne źródło wykorzystywane są podziemne cieki wodne. Woda z jednej studni zostaje pobrana i zrzucana do następnej, która powinna być oddalona minimalnie o 15 m w strone cieku wodnego. Aby zastosować ten system, potrzebna nam jest odpowiednia wydajność podziemnych źródeł wody. Należy pamiętać, że przeciętna pompa o mocy 8kW jest w stanie przepompowa około 2m wody w ciągu godziny. Żywotność pompy to około 30 lat, więc trzeba wziąć pod uwagę i zastanowić się, czy na przestrzeni tego czasu wydajność źródeł podziemnych może ulec zmianie. Dodatkowo, woda, która przepływa przez pompę jest nasycona minerałami, czyli jest zmineralizowana. Taka woda powoduje szybsze korodowanie elementów obiegu pompy, z którymi ma styczność. Z powyższych powodów taki rodzaj pompy jest niezbyt polecany.

Instalacja centralnego ogrzewania – górne źródło

Pompy ciepła to urządzenia, których system najlepiej pracuje podczas, gdy czynnik w obiegu ma niską temperaturę. To zjawisko nazywamy pracą na niskim parametrze. Niski parametr jest przyjmowany do temperatury 35 stopni Celsjusza. Oczywiście, pompy ciepłą mogą podgrzewać czynniki do wyższych temperatur, ale nie ma to większego sensu, ponieważ wskaźnik COP będzie wtedy spadał. Z tego też powodu najlepszymi kompanami do współpracy dla pomp ciepła jest ogrzewanie podłogowe, sufitowe i ścienne oraz tylko niektóre wybrane rodzaje ogrzewania grzejnikowego. Najczęstszym wyborem grzejników są takie, których temperatura wychodząca wynosi 70 stopni Celsjusza, a temperatura powrotna 50 stopni Celsjusza.

Instalacja ,,CO'' w domu

Jeżeli zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe jak wybór źródła ciepła w domu, to powinniśmy poświęcić temu szczególną uwagę już na samym początku. O ile w przypadku ogrzewania grzejnikowego jesteśmy w stanie wiele zmienić na każdym etapie, ponieważ grzejnik można wymienić na większy lub mniejszy, tak w przypadku ogrzewania podłogowego nie ma możliwości wprowadzenia zmian w późniejszych etapach instalacji. W razie czego w grę wchodzi jedynie skucie i położenie podłogówki od nowa, dlatego też tak ważne jest dopilnowanie projektu oraz etapów wykonawczych.

 

 

 

W razie zainteresowania jednym z powyższych rozwiązań,

Zapraszamy na Nasz fanpage: aikkubica

Oraz na Naszą Stronę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *